Тиждень 26
Як проростає насінина?
Головні думки
● Для поширення та переживання несприятливих умов середовища насінні рослини утворюють насіння.
● Насінина містить зародок та запас поживних речовин.
● Для проростання насінини потрібна вода та кисень.
Опануйте поняття
● Насінина
● Проростання насінини
● Чинники неживої природи
На початку XVI ст. португальські мореплавці відкрили Маскаренські острови, розташовані на схід від Африки та Мадагаскару, у західній частині Індійського океану. Вони потрапили у дивний світ! Серед лісів з папоротей жили величезні черепахи та дивні птахи, не здатні до польоту, — додо, або дронти. Пам’ятаєте, Аліса у Країні Див спілкувалася з Додо, який упав у наплакане нею море сліз? Під ім’ям Додо автор книги, Льюїс Керрол, зобразив пародію на себе самого. Ці птахи були більші за індиків і виглядали дуже незвично.
Скульптурне зображення дронта (додо) у вітрині музею та жартівливе зображення Додо на ілюстрації до книжки «Пригоди Аліси в Країні Див» Льюїса Керрола. Найближчими родичами цього нелітаючого птаха є голуби
Минуло три століття. Маскаренські острови докорінно змінилися; більша їх частина зайнята полями, де вирощують цукрову тростину. Вчені, які вивчають рослини островів, знайшли три дерева особливого виду, який можна назвати «деревом додо». Цим деревам було понад 300 років; на них утворювалося насіння, але воно чомусь не проростало. Із загибеллю останніх дерев цей вид зник би, як зникли й самі додо-дронти…
Доросле та молоде «дерева додо»
Учені припустили, що насіння «дерева додо» проростає після проходження через кишківник дронта. Коли насінням «дерева додо» нагодували індиків, частина насінин проросла. Урятувати самих додо вже неможливо, але «дерево додо» вдалося врятувати від зникнення.
Ви добре знаєте, що насінні рослини використовують насіння для поширення та переживання несприятливих умов. Насінина може зберігати життєздатність протягом тривалого часу. Якщо умови довкілля почнуть покращуватися, то вона проросте і дасть початок новій рослині.
Ви пам’ятаєте, з квітки утворюється плід, усередині якого формується насінина (тиждень 16). До складу насінини входить зародок — невеличкий паросток, що має у складі зародковий корінець та пагін з листочками. Для зростання рослині, як і будь-якому живому організму, потрібні органічні речовини. Доросла рослина проводить складний процес фотосинтезу, під час якого із допомогою світла утворює потрібні речовини. Але насінина найчастіше проростає під землею. Звідки їй отримати речовини, потрібні для росту? З запасу у самій насінині. Тому, коли насінина утворювалася на материнській рослині, у неї був накопичений запас поживних речовин. До речі, саме задля отримання таких речовин ми вживаємо насінини багатьох рослин у їжу…
Насіння квасолі (1) та кукурудзи (2). Вони мають ряд подібних рис — наявність зародка та запасу поживних речовин
Поживні речовини насінини накопичуються в різних рослин трохи по-різному. У одних утворюється спеціальна ділянка в насінині, як-от у ялини або пшениці. У інших вони накопичуються в розрослих листочках, як у квасолі, огірків.
Окрім поживних речовин, для проростання насінини необхідна вода. Вона через спеціальний отвір може проникати в насінину.
Рубчик — це місце, яким насінина кріпилася до плоду та отримувала поживні речовини для накопичення. Отвір для води використовується при проростанні насінини
Як не дивно, насінина живиться не як доросла рослина, а швидше як ми з вами. Вона використовує органічні речовини із запасів та розкладає їх за допомогою кисню. При цьому утворюється енергія, що забезпечує проростання. Таким чином, насінині потрібне повітря з киснем. Пригадайте, чи є воно в ґрунті (тиждень 24).
Іноді насінина може бути захищеною доволі щільними оболонками плоду. Ви це можете спостерігати на прикладі абрикоса, вишні тощо. Щоб паросток зміг вибратися назовні, такі оболонки повинні зруйнуватися. Це може відбуватися різними шляхами, іноді в цьому допомагають тварини: згадайте роль додо з початку нашої розмови.
Настала весна. Навколо жива природа починає прокидатися від стану спокою. Набубнявіють бруньки на деревах, деякі вже утворили квітки, а в інших — розпустилося листя. Насіння рослин, що потрапило у ґрунт минулоріч, теж починає проростати. Які умови йому потрібні, щоб це відбувалося якнайкраще?
Мета роботи: дослідити, як чинники неживої природи впливають на проростання насіння рослин.
Матеріал та обладнання: насіння рослин (квасоля, кукурудза тощо), чашки Петрі, фільтрувальний папір (серветки), склянки, вода, кухонна сіль.
Завдання 1. Визначення якості насіння.
При зберіганні насіння деяка його кількість може гинути, вражатися грибами та бактеріями. Таке насіння не зможе прорости. Для визначення якості насіння киньте його в соляний розчин (30–50 г кухонної солі на 1 л води). Перемішайте та зачекайте кілька хвилин. Запишіть, чим насіння, яке осіло на дно, відрізняється від того, яке спливло на поверхню. Яке насіння можна використовувати в подальшій роботі?
До завдання 1
Завдання 2. Визначення ролі води у проростанні насіння.
У три чашки Петрі покладемо фільтрувальний папір, а зверху — деяку кількість насінин. У чашці 1 папір залишимо сухим, у чашці 2 — помірно змочимо, а в чашці 3 заллємо водою так, щоб насіння було повністю занурене. Чи буде щось відбуватися у чашці 1?
Через три доби відзначимо, у якій із чашок насіння краще проростатиме (потрібно стежити, щоб у чашці 2 папір залишався вологим, а в чашці 3 — насіння було вкрите водою).
До завдання 2; друга і третя чашки Петрі
Завдання 3. Визначення ролі повітря у проростанні насіння.
У двох чашках Петрі поставимо подібно до другої чашки завдання 2. Але одну залишимо відкритою, а другу затягнемо кухонною плівкою, щоб в неї не було доступу повітря. Чи вплине наявність плівки на проростання насіння?
До завдання 3
Завдання 4. Визначення впливу температури на проростання насіння.
У двох чашках Петрі поставимо експеримент подібно до другої чашки завдання 2. Одну чашку залишимо за кімнатної температури, а іншу помістимо в холодильник. Як впливає температура середовища на швидкість проростання насіння?
Висновок. Відзначимо висновок у вигляді таблиці:
Роль чинників неживої природи на проростання насіння
Чинник | Що спостерігається в досліді | Висновок |
… | ||
… |
В електронній версії підручника використані додаткові завдання, що відрізняються від тих, які містяться у друкованій версії
1. На першій ілюстрації до цього тижня наведено ілюстрацію до славнозвісної казки Льюїса Керрола «Пригоди Аліси в Країні Див». Сучасникам, хто знав автора, було зрозуміло, що Додо — це сам Льюїс Керрол. Спробуйте дізнайтеся, чому! Щоб знайти відповідь на це питання, варто замислитися, як написати пошуковий запит. Які в ньому потрібні слова, щоб встановити зв’язок між Додо та Льюїсом Керролом?