17. Мапи — моделі земної поверхні

« — 17. Мапи — моделі земної поверхні — »

Головні думки

Мапи є графічними моделями, що описують земну поверхню.
Масштаб показує відношення відстані між об’єктами на земній поверхні до відстані від їх зображень на мапі.
Зрозуміти розташування об’єктів, показаних на мапі, допомогає позначення сторін світу.

Опануйте поняття

Мапа
Картосхема
Масштаб
Сторони світу
Компас

17.1 Мапа Острову скарбів

Теоретична частина

«Де мапа, Біллі?» — питав герой роману «Острів скарбів», який написав Роберт Стівенсон наприкінці XIX ст. Шотландський письменник спочатку вигадав мапу якогось острова зі скарбом піратів, а вже після цього уявив історію, що могла бути пов’язаною із цим островом.

Це — мапа вигаданого острова, але вона цілком нагадує справжню

У попередні роки ви вже знайомилися із мапами. Зараз ви подивитеся на мапу як на модель земної поверхні.

Мапа відповідає визначенню поняття «модель». Вона показує відстані між об’єктами, їх взаєморозташування. У географічних картах ми навіть можемо показати особливості форми земної поверхні: гори, низини, урвища тощо.

17.2 Орієнтування в просторі

Пам’ятаєте, на 8-му тижні ми вчилися вимірювати навколишній світ? Щоб щось виміряти, необхідно його з чимось порівняти. Тож і відстані між віддаленими об’єктами, і їх положення можна описати, указуючи вимірювання в певних одиницях. Спробуйте дістатися з кімнати в кухню із заплющеними очима. Спершу це буде вкрай важко, а пізніше ви запам’ятаєте, скільки кроків необхідно пройти, у який бік повернути. І ось ви вже швидко досягаєте бажаного. Одиницями вимірювання були кроки. Та чи зможе за вашим описом пройти цей шлях хтось із батьків? Щось не виходить? Можливо, це пов’язано з тим, що довжина кроку у вас і в батьків різна?

Для вимірювання відстаней між віддаленими об’єктами прийнято використовувати стандартні одиниці, про які вже йшлося: метри, кілометри тощо.

17.3 Масштаб

Показати на мапі реальний розмір відстаней не вдасться, адже тоді мапа буде розміром з територію, яку вона описує! Потрібно розраховувати відношення між відстанями на мапі та на території. Ми можемо прийняти, що в 1 сантиметрі мапи враховується певна кількість метрів, кілометрів тощо. Відношення розмірів об’єкту та його зображення називають масштабом. Масштаб показує, в скільки разів кожна лінія, нанесена на мапу або схему, менша чи більша за її реальні розміри.

Наведемо приклад. Ширина вашого робочого столу становить 60 см, а довжина — 100 см. Ми приймаємо, що 1 см схеми відповідає 10 см. Це записується як 1 : 10. Отже, на рисунку його слід зобразити завширшки 6 см та завдовжки 10 см.

Однак, якщо ми намагатимемося намалювати форму дрібного об’єкта, наприклад, деталі «Лего» завширшки 1,5 см і завдовжки 5 см, ми можемо збільшити її на кресленні. Тоді 1 см креслення буде відповідати 0,5 см справжнього об’єкта й масштаб буде позначатися 1 : 0,5. Які розміри буде мати зображення деталі на вашому кресленні?

Масштаб використовують для побудови мап. При цьому вказують, яку кількість метрів або кілометрів ми враховуємо в одному сантиметрі.

За допомогою масштабу можна визначати відстані між об’єктами на мапі.

Наприклад, якщо відстань на мапі становить 10 см, а масштаб 1 : 10 000, то реальна відстань становитиме 100 000 см = 1 км.

Порівняйте розміри гумки, зображеної в різному масштабі. Залежно від обраного масштабу на кресленні вона буде
на вигляд більшою або меншою

17.4 Сторони світу

Інша важлива річ — це розташування об’єкта відносно дослідника. Як правильно відповісти на питання: «Де розташована школа?» Відповідь: «Пів кілометри звідси» нічого не скаже для людини, яка туди прямує. Треба вказати напрямок розташування, хоча б махнути рукою у певний бік. У наукових описах вказують напрям відносно сторін світу: південь, північ тощо. Подивіться: навіть на карті Острова скарбів є вказівник сторін світу.

Ви вже вивчали способи визначення сторін світу. Звісно, надійнішим з них є використання компасу.

Способи визначення сторін світу

17.5 «Читання» та побудова картосхеми

Практична частина

Щоб знайти щось на місцевості, не завжди потрібна детальна мапа. На мапах зазвичай показують усе, що розташоване на певній території. Картосхема — це спрощена мапа, на якій показано лише найголовніше.

Перш ніж будувати картосхему, навчімося її «читати» — розуміти позначки на ній. Перед вами картосхема місцевості. Спробуйте розповісти, що ви бачите.

Картосхема екостежки заказника «Таємничий ліс»

На мапах та картосхемах наводять пояснення умовних позначень. Тут використані позначення природних та штучних систем на модельованій місцевості: різні типи лісів, болото, озеро, фруктовий сад тощо. Окремо позначені три рукотворні об’єкти: станція дослідників природи, метеостанція та місток через річку Швидка. Вони пов’язані стежкою, якою повинні пройти дослідники.

Отже, складаючи картосхему, слід:
1) пояснити використані умовні позначення;
2) указати масштаб, який використовують під час її побудови;
3) указати її розташування відносно сторін світу.

За необхідності позначають визначні місця: історико-культурні (наприклад, музеї) або природні пам’ятки (як-от найстаріше дерево у місті). Іноді на картосхемі можна вказувати проблеми природного середовища: наявність сміттєзвалищ, пошкоджених ділянок (вирубка, згарище тощо).

17.6 Різноманіття мап

Додаток

Мапа — зручний спосіб подання даних щодо взаєморозташування об’єктів. Особливо часто цей спосіб моделювання використовують у географії — природничій науці про Землю. У матеріалі тижня ми користувалися фізичною мапою, що показує особливості земної поверхні (гори, низини тощо) та рослинності (ліс, лука тощо). Але на мапах можна зображувати чимало іншого! На 11-му тижні ми показали на мапі корисні копалини. Так само можна позначати типи ґрунтів, особливості клімату тощо.

Для позначення меж між державами або частинами однієї країни, розташування столиць тощо, використовують політичні карти. Їх також використовують під час вивчення історії для показу зміни меж держав, їх утворення та розпаду. Які ще типи карт вам знайомі?

Мапи є дуже різноманітними. На цих мапах показана та сама частина земної поверхні, але по-різному

Завдання електронної версії підручника

В електронній версії підручника використані додаткові завдання, що відрізняються від тих, які містяться у друкованій версії

У стані розробки…