16. Схеми  — графічні моделі

« — 16. Схеми  — графічні моделі — »

Головні думки

Графічні моделі використовують для наочнішого опису систем та їх властивостей.
Плоди рослин утворюються з квіток та всередині мають насіння. Плоди слугують для захисту та поширення насіння.
Тип плоду залежить від особливостей його утворення.

Опануйте поняття

Плід
Графічні моделі
Схема
Інфографіка

16.1 Зіпсований телефон

Теоретична частина

Ви грали в гру «Зіпсований телефон»? Коли ви намагаєтеся щось пояснити словами, а вас розуміють неправильно? Проведемо невеликий дослід. Нижче наведено опис істоти з твору Туве Янсон «Країна Мумі-тролів». Спробуйте намалювати Крихітку.

«Маленька істота сиділа під коренем дерева і витріщалася з-під стрепехатої гривки… Крихітка ступив у  воду і побрів через струмок… Урешті нещасна, тонка, мов нитка, істота, цокочучи зубами, видерлася на берег… Його хутро почало підсихати в теплі, стало спереду світлобрунатним і  м’якеньким… Маленьке звірятко розгублено витріщилося на Нюхмумрика, його очиці жовто виблискували у відсвітах вогню».

Так Крихітку уявляла сама авторка Туве Янсон

Для кращого розуміння під час передачі інформації люди часто використовують графічні моделі.

Такі моделі можуть бути зображенням досліджуваного об’єкта, бажаного шляху тощо. Якщо хтось із вас замальовував будову квітки, він створював її графічну модель!

16.2 Будова плодів

Подивіться на ілюстрацію. Як би ви назвали ці частини рослин?

Чи всі наведені частини рослин є плодами?

Плодом називають частину рослини, що утворюється із квітки та всередині має насіння. Утім, деякі об’єкти, зображені на ілюстрації, не містять насіння, а тому не є плодами. Вони, як і багато типів плодів, містять цінні для нас поживні речовини й саме тому ми їх уживаємо в їжу (і часто помилково називаємо плодами).

Як утворюється плід? У центрі квітки розташована маточка. Вона містить насінні зачатки, з яких утворюється насіння. А стінка зав’язі може розростатися та утворювати те, що ми називаємо ягодами, фруктами та овочами.

Утворення плоду з квітки. Стрілками позначені частини квітки, що розростаються та утворюють стінку плоду.
1. — зовнішній шар плоду; 2. — середній шар плоду; 3. — внутрішній шар плоду; 4. — насіння; 5. — плодоніжка

16.3 Навіщо утворюються плоди?

Насіння рослини використовують для розмноження та переживання несприятливих умов середовища. Тому оболонка навколо насінини може слугувати для захисту від поїдання тваринами або від несприятливих впливів неживої природи. Наприклад, горіхи мають на поверхні тверду оболонку, що лускається лише навесні перед проростанням насінини.

Рослини нерухомі, але їм доводиться займати нові місця для існування. Часто для цього утворюються сухі плоди, оболонки яких не є соковитими. У плодів одних рослин утворюються крилатки або парашутики для подорожей повітрям, як у клена або кульбаби. Інші на поверхні можуть мати чіпкі вирости, якими вони чіпляються за шерсть тварин, як у лопуха або череди. Деякі рослини мають розкривні плоди, що висихають та, розтріскуючись, розкидають насіння. До таких належать капуста, горох. Інші мають здатність із зусиллям викидати насіння, як у скаженого огірка (це така рослина; вона показана на рисунку).

Різноманітність пристосувань для поширення насіння

Плоди, що мають соковиті та смачні оболонки, пристосовані для поширення тваринами. Насіння деяких рослин отримує здатність до проростання лише в разі проходження через травний тракт якоїсь тварини.

Зверніть увагу на рослину-паразит, що часто трапляється у містах — омелу. Її плоди — ягоди, якими смакують взимку омелюхи. Саме ці птахи переносять насіння омели з одного дерева на інше

16.4 Горіх чи не горіх?

Ви можете назвати горіхи, які вам доводилося куштувати?

Чи все це горіхи?

Можливо, ви назвете мигдаль, арахіс, ліщину, волоський горіх… Цікаво, що горіхом серед них є лише плід ліщини! Річ у тому, що плід горіх утворює тверді оболонки ззовні насінини, але при цьому не захищений іншими утвореннями. Мигдаль є родичем сливи, але в нього соковита оболонка під час достигання плоду висихає. А в їжу ми вживаємо насінину, яку дістаємо із кісточки. Подібно утворюється й волоський горіх. Такий плід має назву суха кістянка.

Що не так з арахісом? Він родич гороху. Особливістю цієї рослини є те, що після запилення квітки, вона занурюється у ґрунт. І вже тут утворюються боби, дещо схожі на боби гороху. Отже, плід в арахісу — біб.

Тип плоду визначають особливості його утворення.

16.5 Опорні конспекти у вигляді графічних моделей

Практична частина

Продовжимо розглядати способи складання опорних конспектів.

Приклад 1. Опорний конспект у вигляді схеми.
Схема дозволяє вказати різницю між досліджуваними системами за певними важливими властивостями. Це допомагає класифікувати досліджувані об’єкти.

Спробуйте визначити типи плодів, які є у вас зараз удома

Ми відзначили, що важливими ознаками для класифікації плодів є такі: соковитість плодів та кількість насінин. Використовуючи ці ознаки, складемо схему з використанням ботанічних назв плодів.

Приклад 2. Опорний конспект у вигляді інфографіки.
Інфографіка — спосіб опису досліджуваного об’єкта з використанням рисунків, схем, діаграм.

Побудуємо такий тип опорного конспекту на прикладі плоду ягоди.

Властивості плоду ягоди можна описати й таким чином

16.6 Куди поділося насіння?

Додаток

Деякі плоди, які ми вживаємо в їжу, не мають насіння. Чому ж тоді ми називаємо їх плодами? При одомашненні культурних рослин людина намагалася зробити їх придатнішими для вживання. У цьому допомагає селекція — наука, що створює нові та вдосконалює існуючі сорти рослин і породи тварин. Проведенням розмноження рослин за певним планом можна досягти виникнення особин, плоди яких не містять насіння.

Дикі родичі банана мають насіння, а банан, який ми вирощуємо — ні. А створення безнасінних сортів кавуна лише почалося

Завдання електронної версії підручника

В електронній версії підручника використані додаткові завдання, що відрізняються від тих, які містяться у друкованій версії

У стані розробки…